Zbigniew Siwiński
Nie natrafiłem na żaden ślad
Wspomnienia Zbigniewa Siwińskiego nie ma wśród relacji zbieranych przez Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce w latach 1993-2013, stanowiących bazę archiwum Zapis Pamięci. Pan Zbigniew zgodził się jednak w 2014 roku opowiedzieć swoją historię na potrzeby wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”, pokazanej pierwszy raz w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wiosną 2015 roku. Wspomnienie jest dostępne w cyfrowej wersji wystawy pod adresem http://moirodzice.org.pl/zbigniew_siwinski.php
Wystawa „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” opisuje wybrane i specjalnie opracowane wspomnienia 15. żydowskich dzieci uratowanych w polskich domach. Po ekspozycji w POLIN, na zaproszenia kolejnych instytucji muzealnych, kulturalnych i naukowych, pokazywano ją w Polsce, Hiszpanii, Austrii, Niemczech i Izraelu. Do wybuchu pandemii Covid-19 obejrzało ją blisko 50 000 widzów. Aktualnie „wędrująca” wystawa składa się 10 niezależnych kompletów plansz po polsku, angielsku, niemiecku i hebrajsku oraz dwujęzycznych polsko-niemieckich i polsko-angielskich.
Opowieść i postać pana Zbigniewa została ponadto utrwalona w filmach. Dwa z nich udostępniamy czytelnikom Zapisu Pamięci dzięki uprzejmości autora i reżysera, Tomasza Wiśniewskiego. Filmy są dostępne bezpośrednio na kanale YouTube autora:
Strona „Zapis pamięci”
Stowarzyszenia
„Dzieci Holocaustu”
w Polsce.
Zrealizowano
dzięki wsparciu Fundacji
im. Róży Luksemburg
Przedstawicielstwo
w Polsce
ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
tel./fax +48 22 620 82 45
dzieciholocaustu.org.pl
chsurv@jewish.org.pl